B3 Vitamini Nedir

B3 Vitamini

B3 Vitamini NedirBu yazımızda size b gurubu vitamin ailesinin en önemli vitaminlerden biri olan b3 vitaminini inceleyeceğiz.  Kimyasal formülü (C6H5NO2) olan bir vitamin b3 vitamini. Nikotinik asit adıylada bilinir. Mineraller ile vitaminler, organizmada çok sayıda biyokimyasal ve fizyolojik olaylara katılarak vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesinde rol oynarlar. Vitaminler vücutta büyüme, gelişme, enerji kullanımı ile yeni hücre ve dokuların yapımı için gerekli olan maddelerdir.

Vitaminlerin birçok çeşidi vardır. Vitaminler en temel haliyle vücuda alındığında suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılmaktadır. A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. B ve C ise suda çözünen vitaminlerdir. Bilinen altı vitamin dışında da vitaminler vardır. Ancak farklı isimler ile anılmazlar.

Belirli vitaminlerin alt türevleri olarak anılırlar. B vitamini (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) B vitaminleri genel hatları ile suda çözünen, günlük alınması gereken bir vitamin olarak bilinmektedir. Doğada B vitamini özelliklerine sahip, B vitamini ile ortak özellikleri bulunan ve B vitamini adı ile anılan vitaminler mevcuttur. B vitamini adı ile anılmaları suda, çözünme, aside, ısıya dayanıklı olma ve asit ihtiva etmelerinden ileri gelmektedir. Bu özellikleri B vitamini ile ortak yönleridir.  B3 vitamini de diğer b vitaminleriyle aynı özellikleri gösterir

B3 Vitaminin Özellikleri

B3 Vitamini, biyokimya literatüründe ‘niasinamid’ olarak bilinir. Ayrıca  vitaminine verilen bir diğer isimde PP vitaminidir. Bu isim ‘pellegra preventive ‘in baş harfleri alınarak verilmiştir.  Vitamini Pellegra adı verilen hastalığı önlemesinden dolayı bu isimle anılmaya başlamıştır.

Niyasinin keşfi, nikotinin yükseltgenmesi sonucu olmuştur. Ona verilecek ismin nikotini çağrıştırmaması amaçlandığı için nikotinik asit + vitamin ‘den türetilmiştir. Eski metinlerde niyasin için vitamin PP adının (İngilizce “pellegra preventing” (pellegra önleyici) teriminden kısaltması) kullanıldığını görülebilir.

B3 Vitamini Faydaları ve Vücuttaki Görevleri

B3 Vitamini Nedir

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Özellikle kalp krizi riski taşıyan kolesterol hastaları için önerilmektedir. Sağlıklı bir sinir sistemi ve kan dolaşımı için gerekli olduğu, aynı zamanda zihni güçlendiren etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Deri sağlığı açısından önemli bir vitamindir, özellikle sivilce, hamilelik çatlaları, kırışıklıklar, gibi cilt sorunları b3 vitamini faydaları sayesinde aşılabilir, cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılabilir.

Zihni güçlendirici etkisi nedeniyle düzenli beslenme ile alınması alzheimer riskini azaltır. Tabi bu saydıklarımızı okuyup saf b3 vitamini tüketmeye kalkmayın, vitamin kompleksi ve gıda takviyelerini doktor gözetiminde ve önerisiyle kullanın.

KKonuyla ilgili olarak b3 vitamini neye iyi gelir yazımı okuyabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s