B3 Vitamini (Niyasin)

B3 Vitamini (Niyasin)Niyasin Nedir

Niyasin, Nikotinik asit veya B3 vitamini suda çözünür bir vitamindir. Hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında gereksinim duyulan zorunlu bir vitamindir.

Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştüren özelliğe sahiptir. B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. B3 vitamini b1, b2, b5, b6, b7, b9, b11, b12 çeşidi olan B vitamini grubunun bir üyesidir.

Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bilinen bir b vitamini türevi olan b3 vitamini, saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir vitamindir.

B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gereklidir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

B3 Vitamini Yararları

B3 Vitamini (Niyasin)B3 vitamini faydaları için çok şey söylenebilir ama bunlardan en önemlisi, insan vücudunda niyasine dönüşür, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen b3 vitamini, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen özelliklere sahip, vücutta bulunması zorunlu bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için kullanılan önemli bir vitamindir. Sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında faydası kanıtlanmış bir vitamindir.

Şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı tedavi edici rol oynar. Niyasin seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde üretilenlerde önemli rol oynar. Toksik maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir.

B3 vitamini cilt ve saç bakımda sıkça kullanılan önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini etkisi fazla olan bir vitamindir. ABD’de %5 oranında b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür. b3 vitamini cilt lekeleri konusunda oldukça etkilidir.

Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden yararlanılır. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.

B3 Vitamini Eksikliği

Niyasin eksikliği ciltte ciddi etkileri olan bir vitamindir ve eksikliğinde güneş ışınları cildi daha çok lekeler ve yaşlandırır. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa yol açar. B3 vitamini eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirlilik gözlemlenir.

B3 vitamini eksikliği özellikle “pelegra” hastalığına neden olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk sıkça görülmektedir, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir.

B3 Vitaminin Bulunduğu Besinler

B3 Vitamini (Niyasin)

Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

B3 Vitamini Zararları

Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük olur. Niyasinin aşırı miktarda kullanımı ölümcül olabilir.

B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirli etkileri görülen bir vitamindir. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir, bu yüzden niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda ortaya çıkar. Fazla kullanımı düşük kolestorol ve karaciğere zararlıdır.

B3 vitamini çok farklı kullanım alanları olan oldukça fazla olan ve faydalı bir vitamindir. Bu yüzden düzenli beslenerek b3 vitamini almanız lazım. Ayrıca b3 vitamini eksikliği gibi durumlarda doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz gerekiyor. Vitamin takviyelerini kafanıza göre kullanmayın.

Cilt ve saç bakımında ise saf b3 vitamini yani toz dormuyla serum, maske vb. bakım ürünleri elde ederek kullanın. Özellikle sivilceler, cilt lekeleri ve kırışıklıklarda b3 vitamini oldukça etkili bir vitamindir.

Kaynaklar:

http://www.belirtiler.org/2015/06/b3-vitamini-niyasin.html

https://www.gov.uk/government/publications/niacin-vitamin-b3-analytical-methods-for-use-in-food

https://tr.wikipedia.org/wiki/Niyasin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s