B3 Vitamini Saç Bakımı

Saç Bakımında B3 Vitamini Kullanımı

Saç Bakımında B3 Vitamini Kullanımı Sağlıklı saçlara sahip olmak için, genetik faktörleri bir kenara bırakırsak, mutfakta ve banyoda yaptıklarımız çok önemlidir. Banyoda iyi bir saç bakımı ve iyi bir beslenme düzeni saç sağlığını korumak adına çok önemlidir. Yetersiz düzeyde alınan besinler, diğer birçok sağlık problemlerinin yanında saç sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Saçlar donuk görünmekte, zayıflayıp hassaslaşmakta ve erken beyazlaşmaktadır. Ancak beslenme alışkanlığınızı değiştirerek, yeterli vitamin alıp hemde vitaminli yağlarla, saçlarınızın hem sağlığını hem de görünüşünü olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

B3 vitamini özellikle saç derisi problemlerinde oldukça etkilidir. Saç bakımında saç yağlanması, seboreik dermatit, sedef gibi problemlerle, saç dökülmesi ve saç uzatmak için kullanılır.

Yağlı Saçlar B3 Vitamini

Yağlı Saçlar B3 VitaminiSaç yağlanması sorunu için b3 vitamini saç derisinde yağlanmayı azalıcı bir etkisi vardır. Özellikle çinko oksit, kükürt ile birlikte kullanılırsa saç yağlanmasını ciddi oranda azaltır. 200 ml lavanta suyuna ilave edeceğiniz 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit bu tarz durumlarda saç yağlanması sorununuzu bir hayli azaltır. bu maddeleri karıştırıp duştan 10 dakika önce saç derisine sürüyorsunuz. Duştan sonra da bir maşrapa damacana suyuna ilave edeceğiniz bir su bardağı elma sirkiesini saç derinize dökeceksiniz.

Seboreik Dermatit B3 Vitamini

Seboreik dermatit gibi bir saç derisi hastalığından muzdaripseniz ilk söyleyeceğim şey allah yardımcınız olsun. Sadece çekenin bildiği illet bir hastalıktır. Seboreik dermatit de b3 vitamini faydaları bilinmektedir. 200 ml lavanta suyuna 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit, 20 ml %25 glikolik asit, 20 ml %20 laktik asit karıştırarak bir solüsyon hazırlıyorsunuz.

Bu solüsyonu iyice çalkalayıp bir yemek kaşığı suya alın, içine bir mercimek tanesi c vitamini (l ascorbic acid) ilave edin. C vitamini her seferde çözünerek kullanılır yoksa bozulur. saç derinize yıkanmadan 10 dakika önce bu karışımı uygulayın. Saç derininizin yenilenmesini ve onarımını sağlayacak bu solüsyondan sonra saçlarınızı yıkadıktan sonra bir maşrapa damacana suyuna ilave edeceğiniz bir su bardağı elma sirkiesini saç derinize dökeceksiniz. Ha unutmadan on günde bir de ketoral, fungoral gibi ketokonazol içeren bir şampunla saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyiniz.

Sedefli Saç B3 Vitamini

Saç derinizde sedef yani “psoriasis” rahatsızlığı varsa b3 vitamini bu konuda oldukça etkili sonuçlar verir. Yapmanız gereken her duştan 15 dakika önce sedefli bölgeye, bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek sürünüz ve 15 dakika sonra yıkayınız.

Saç Dökülmesi B3 Vitamini

Saç dökülmesi sorunlarında b3 vitamini kullanabilirsiniz. Saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp kullanacaksınız. Bu karışmlardan sulu olanı için 200 ml lavanta suyu, 10 ml keratin, 10 ml argireline, 10 ml b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürün. Ayrı bir kapta 60 ml hint yağı, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml e vitamini, 10 ml a vitaminli yağ, 10 ml c vitaminli yağ karıştırıp sulu çözeliden sonra üzerine sürünüz. oldukça besleyici bir vitamin ve protein bakımı yapmış olursunuz.

Saç Uzatma B3 Vitamini

Saç Uzatma B3 VitaminiB3 vitamini yani niyasin saç uzatmak için de kullanılabilir. Bir yemek kaşığı suya yarım çay kaşığı b3 vitamini, yarım çay kaşığı b5 vitamini, yarım çay kaşığı kükürt, yarım çay kaşığı c vitamini, yarım çay kaşığı a vitaminli yağ, yarım çay kaşığı çinko oksit, yarım çay kaşığı e vitamini, yarım çay kaşığı hint yağı karışımını saç diplerine sürüp 5 dakika sonra duş almanız yeterli gelir, saçlarınız daha hızlı uzar.

Saç bakımında özellikle yağlı saçlar, seboreik dermatit gibi konularda oldukça etkilidir.  Aslında b3 vitamini cilt bakımı için daha faydalı bir vitamindir  bu konuda ilerleyen zamanlarda b3 vitaminin kullanılacağı durumlar için daha detaylı yazılar paylaşacağım.  Şimdilik sağlıklı ve mutlu saçlar diliyorum.

Kaynak:

http://www.sagliklibakim.com/2015/05/sac-bakiminda-b3-vitamini-kullanimi.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s