B3 Vitamini Faydaları

B3 Vitamininin Faydaları

B3 vitamini faydaları

B3 vitamini niacin, niyasin veya nikotinik asit adıyla bilinen bir vitamindir, b grubu vitaminlerden biridir. Diğer B grubu vitaminleri gibi B3 vitamini de suda çözünür ve vücut tarafından depolanmadığı için fazlası sindirim sistemi taraf

ından sindirildikten sonrası fazlası boşaltım sistemiyle ( dışkı, idrar, ter) ile vücuttan atılır. B3 vitamini günlük beslenme ile alınması gereken bir vitamindir.

B3 vitamini vücutta enerji üretiminde oldukça fazla rol oynar ve vücudumuzun düzenini sağlar. Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde oldukça faydalıdır.

b3 vitamini faydaları

b3 vitamini faydaları

B3 vitamini kolesterol konusunda da faydalı bir vitamindir. Kolestorolü düzenleyicidir. BU özelliği sayesinde kalp krizine karşı koruyucu özellikleri vardır. Dolaşım sisteminde de etkileri vardır, kan dolaşımı noktasında oldukça hayati vitaminlerden birisidir.

b3 vitamini yararları

b3 vitamini yararları

Zihni güçlendirici bir etkisi olan vitamindir. Özellikle alzheimer, yaşlılıkta ortaya çıkan zihinsel problemler ile unutkanlık gibi bazı sinir sistemi ve beyin hastalıklarında faydalıdır.

b3 vitamini faydaları nelerdir

b3 vitamini faydaları nelerdir

B3 vitamini mutluluk hormono adı verilen böbreküstü bezlerinde sentezlenen seratonin hormonunun salgılanmasında oldukça faydalı bir vitamindir. İnsanları strese karşı korumada etkili bir vitamindir.

b3 vitamini neye yarar

b3 vitamini neye yarar

 

B3 vitamini kalp ve damar sağlığı konularında oldukça etkileri olan bir vitamindir. Bu yüzden kalp damar sağlığı için b3 vitamini oldukça hayatidir.  Ancak b3 vitamini kullanırken aşırısından kaçınılması gereklidir. Bu yüzden b3 vitamini gibi vitamin takviyelerini sadece doktor tavsiyesiyle ve önerilen dozlarda kullanabilirsiniz.

b3 vitamini neye iyi gelir

b3 vitamini neye iyi gelir

 

B3 vitamini eklemlere oldukça faydalı bir vitamindir.  Eklem hastalıklarında iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Özellikle eklem iltihaplarında çok etkilidir ve tedavide çok fazla yararlanılan bir vitamindir.

 

b3 vitamini neye yarar

b3 vitamini neye yarar

Unutkanlık gibi bir çok durumda b3 vitamininden faydalanılabilir. Ancak b3 vitamini kullanmak sizi daha zeki yapmayacağı gibi alzheimer ve bunamaya karşı korumaz. Sadece yetersiz beslenme durumlarında bu hastalık risleri daha da artar.

Ayrıca b3 vitamini cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Ciltteki problemlerden olan sivilce, kırışıklıklar, hamilelik çatlakları, cilt lekeleri, saç uzatma, sedef, egzama gibi durumlarda faydalıdır.  Ayrıc migren kaynaklı baş ağrılarına karşı da faydalıdır. Dolaşımı ve sindirimi düzenler böylece bağırsaklara faydaları vardır, bu yüzden ishale karşı faydalıdır. Meniere gibi iç kulak sorunlarına iyi geldiği bilinir, böylelikle vertigoya karşı da etkilidir. B3 vitamini ağızdaki aftların, ve ağızdaki kötü kokulara da karşı faydalıdır.

Günlük B3 Vitamini İhtiyacı

 

Peki insanların günlük b3 vitamini ihtiyacı ne kadardır, bu sorunun cevabı bünyeye yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir.

  • Bebekler ilk altı ay için  2 mg , 6 aylık ve bir yaşındaki bebekler için  4 mg .
  • Çocuklar 1 yaş 3 yaş arası  6 mg , 4 ile 8 yaş arası 8 mg , 9 ile 13 yaş: arası 12 mg
  • Erkeklerde 14 yaş ve sonrası için 16 mg
  • Kadınlarda 14 yaş ve sonrası 14 mg
  • Hamile ve emziren kadınlarda 17 mg

Şimdi size besinlerin içerisindeki b3 vitamini oranlarını vereceğim. Bu oranlar 100 mg için geçerli rakamlardır. Ton balığı 22 mg, karaciğer 16 mg, beyaz et 15 mg, yer fıstığı 13 mg, ay çekirdeği 8 mg, kırmızı et 7 mg, mantar 6 mg, bezelye 2 mg olarak bulunur tabi bu değerler yaklaşık değerlerdir.

Konuyla alakalı olarak b3 vitamini eksikliği yazıma bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s