B3 Vitamini İle Sivilcelere Son

Sivilce Tedavisinde B3 Vitamini

Sivilce Tedavisinde B3 Vitamini

B3 vitamini özellikle abd’de %5 oranında çözeltiler olarak sivilce ilacı gibi kullanılır. Niyasin (niacin) olarak bilinen bu vitaminin ciltteki yağlanmayı azaltıcı, sivilceyi önleyici özellikleri bir hayli fazladır. Konuyla ilgili olarak sivilce hakkında oldukça güzel bilgiler veren elveda-sivilce.blogspot.com sitesinden bir alıntı yapıyorum size.

Sivilcelere oldukça faydalı bir vitamin olan niacinamid yani niacinin bir başka türevi piyasada nicotinamid olarak da bilinir. Bu vitamini içeren ürünler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu %5 oranında niacin içeren malzemeler sivilceler üzerinde oldukça etkili olmuşlar.

Sadece sivilcelere değil, sivilce izlerine de oldukça iyi gelen niacinamid sayesinde sivilcelerden kurtulmak çok zor değil. Bu maddenin bir başka önemi ise sivilce lekeleri ve izleri bıraktırmadan sivilcelere karşı etkili olması ve eski sivilce izlerinde geçirici etkileri.

Sivilceli Ciltler İçin B3 Bakım Kürü

 

1 yemek kaşığı lavanta suyu
1/4 çay kaşığı niacin
1/4 çay kaşığı d panthenol
1/4 çay kaşığı biosulfur
1/4 çinko oksit
1/4 çay kaşığı çay ağacı yağı
1 yemek kaşığı lavanta suyu
lavanta suyuna çay kaşığının dörtte biri yani ucuyla çok az niacin, d panthenol, biosulfur, çinko oksit, ve çay ağacı yağı ilave edip karıştırın bu bakımı sabah yüzünüze uygulayın. 5 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Akşam ise aynı kürün içerisine 1/4 çay kaşığı yani çok az c vitamini yani ascorbic acid ilave ederek uygulayın, c vitamini akşam uygulanma nedeni c vitamini gündüz lekelenme yapabilir. Kürün etkisini arttırmak için laktik asit veya glikolik asit ilave edebilirsiniz.

B3 Vitamini Sivilceye Etkileri

Sivilce Tedavisinde B3 VitaminiSivilcelere karşı b3 vitamini kullanarak hem ciltte yağlanmayı ve sebum üretimini azaltabilir hem de cildinizi besleyebilirsiniz. Sivilce üretimini azaltıcı etkileri dolayısıyla cildinize dışarıdan sürülebilecek tonik maske gibi şeyler içinde de kullanabilirsiniz. Ancak saf b3 vitamini kullanmalısınız. saf b3 vitamini beyaz toz formunda tadı acı bir maddedir.
Bazı kaynaklarda sivilce karşıtı bakım için salisilik asitli ve çok etkili başka tonik tarifleri verilmektedir. Bu tarifse
  • 200 ml kolonya
  • 10 gr salisilik asit
  • 10 gr b3 viramini
  • 10 ml biosulphure
  • 20 gr (2 poşet) çinko oksit

Verilen tarifte önce kolonyanın içerisine salisilik asit ilave ediliyor ve çalkalanıyor, daha sonra b3 vitamni ilave edilip çalkalanıyor. Sonra biosulphure yani çözünebilir kükürt ilave edilip çalkalandıktan sonra en son çinko oksitler ilave ediliyor. Tonik bir haftada etkisini gösteriyor. Her akşam toniği cilde çalkalayarak uyguladıktan 5 dakika sonra cildi yıkamak gerekiyor.  Bu işlemi bir hafta kadar üstüste yaptıktan sonra uygulamayı 2-3 günde bire düşürüyorsunuz. Sivilcelere olduğu kadar sivilce lekelerine de oldukça faydalı bir tonik bu.

Kaynak:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s