B3 Vitamini Eksikliği

B3 Eksikliği

B3 Vitamini Eksikliği

Niyasin yada nikotinik asit olarak da bilinen b3 vitamini düzenli beslenen kişilerde eksikliği çok görülmeyen bir vitamindir. Depolanmayan bir vitamin olduğu için genelde fazlası vücuttan atılır. B3 vitamini eksikliği belirtilerinin ilki yorgunluktur.

B3 vitamini vücutta enerji üretimini dengelediği için, eksikliğinde halsizlik ve yorgunluk açığa çıkar. Zihinsel üretim ve sinirler üzerinde son derece etkili olan b3 vitamini eksikliğinde sinirlilik, depresyon, gibi belirtiler ile unutkanlık açığa çıkar.

B3 vitamini eksikliği dermatit gibi durumlara neden olabilir. Özellikle bir çok cilt hastalığıda yetersiz beslenme kaynaklı açığa çıkan sorunlar bu vitaminin eksikliğiyle direkt bağlantılıdır. Bir çok cilt hastalığının tedavisinde bu vitaminle hazırlanan serum ve kürler cilde uygulanır.

Aşırı alkol tüketenlerin sindirim sistemi bozukluklarından dolayı b3 vitamini eksikliği sıklıkla gözlemlenen bir durumdur.

B3 vitamini kolesterol yüksekliği ile doğrudan alakalıdır. Zaten yüksek kolesterole karşı balık tavsiye edilmesinin nedeni de tam olarak budur. Örneğin 100 gr ton balığı bir kişinin günlük b3 vitamini ihtiyacını tek başına karşılar. B3 vitamini kolesterolün düşürülmesinde oldukça etkilidir.

B3 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

B3 Vitamini EksikliğiBu vitaminin eksikliği pellegra isimli ölümcül hastalığa neden olur. Deride kızarıklıklarla açığa çıkan hastalık ishal ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açar ve bir süre sonra hafıza kaybına neden olarak ölümle sonuçlanır.

Sinir sisteminde bozulma yani aşırı sinirlilik durumu gene vu vitaminin eksikliğinde görülen bir durumdur. Aşırı stres ve kronik mutsuzluk açığa çıkar. Çünkü seratonin hormonu sentezi bu vitaminle doğrudan bağlantılıdır.

İştah eksikliği görülen bir diğer durumdur. Özellikle iştah eksikliği direkt gözlemlenmese de b3 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıkların bir sonucu olarak açığa çıkar.

Ayrıca diş eti problemleri, ağız kokusu, ağızda aft gibi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen hastalıklar da yetersiz b3 tüketiminde ortaya çıkabilen durumların başında gelmektedir.

B3 vitamini eksikliğinde kanser riskinin arttığı düşünülse de hakkında yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı doktorlar bu vitamini kansere karşı önermektedirler ve bazı hastaların beslenme reçetelerine yüksek b3 vitamini içeren diyetler oluşturmaktadırlar.

B3 Fazlalığı

b3 vitamini fazlalığı

b3 vitamini fazlalığı

Aşırı b3 alımı durumunda ilk olarak cilt kızarıklığı meydana gelmektedir. deride hassaslaşma ve kızarma görülebilir. B3 vitamini depolanmayan bir vitamin olsa da gereksiz ve fazla tüketimi karaciğer problemleri ve gut hastalığına neden olmaktadır.

Aşırı miktarda tüketimi düşük kolestorole neden olur. Ayrıca mide ülserine de yolaçabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi dışında b3 vitamini takviyesi kullanmayınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s